Kontuzje w rugby - przestroga dla początkujących
Rugby to sport niezwykle kontaktowy, wymagający olbrzymiej siły i kondycji. Jest to też jednak sport bardzo kontuzjogenny, a liczba kontuzji z roku na rok się zwiększa. Coraz więcej wypadków powoduje, że rugbyści mogą zostać zmuszeni do zakładania kasków i pozostałych ochraniaczy na ciało.
Istnieje wiele przykładów zawodników rugby, którzy musieli zakończyć karierę z powodu urazów. Statystyki nie są optymistyczne. Niemal 1/5 roku każdy z rugbistów spędza na leczeniu, w meczach międzynarodowych adrenalina działa jeszcze mocniej: szansa na odniesienie kontuzji wynosi niemal 30 procent, a średnio w zespole angielskiej ligi w ciągu sezonu notuje się 92 kontuzje.
Urazy są częścią tej gry, jednak jest ich -zdaniem działaczy rugby -zbyt wiele. Żeby temu zapobiec, wprowadza się na przykład obowiązkowe kaski dla zawodników podczas meczu. Gra ma być przez to bezpieczniejsza, ale zdaniem niektórych mniej widowiskowa.
Rugby to sport dla twardzieli, to nie ulega wątpliwości, ale każdy twardziel ma swoje granice wytrzymałości. Początkujący zawodnicy muszą sobie zdawać sprawę z zagrożeń, jaki niesie za sobą uprawianie tego typu sportu.