Zdobywanie punktów w rugby

zdobywanie_punktow_w_rugby.jpg

Największą radość kibicom sprawia widok zawodnika wbiegającego na pole punktowe i kładącego piłkę. Jest to podstawowy i najbardziej widowiskowy sposób zdobywania punktów. Za „przyłożenie” piłki na polu punktowym drużyna uzyskuje 5 punktów.

Po każdym przyłożeniu przysługuje tzw. „podwyższenie”, czyli kop na bramkę z linii prostopadłej do miejsca położenia, a w dowolnej odległości od słupów. Jeżeli piłka przeleci nad poprzeczką, między słupkami uzyskuje się dodatkowe 2 punkty.

Po udanej akcji oraz przy dobrym i skutecznym kopaczu można więc zdobyć aż 7 punktów. W wypadku niecelnego podwyższenia premia 5 punktów za przyłożenia oczywiście pozostaje. Nie jest to jednak jedyny sposób uzyskiwania punktów.

Kolejny to rzut karny, który może być podyktowany w dowolnym punkcie boiska. Jeżeli drużyna zdecyduje się strzelać na bramkę, jej kapitan zgłasza sędziemu próbę zdobycia punktów. Wówczas sędziowie boczni biegną za bramkę i stają za słupkami, żeby ocenić czy kop był prawidłowy.

Jeżeli podniosą chorągiewki do góry, drużyna uzyskuje 3 punkty. Mogą to uczynić gdy piłka przeleci w dowolnej wysokości nad bramką, ale przelecenie jej między słupkami jest warunkiem koniecznym. Punkty można zdobyć także z tzw.

„drop-gola”, czyli wykopu piłki z kozła na bramkę w czasie gry. Zawodnik opuszcza piłkę na ziemię i w momencie jej kontaktu z podłożem kopie ją, jeżeli przeleci ona w dowolnej wysokości nad poprzeczką i między słupkami bramki uzyskuje się kolejne 3 punkty.

https://patatajek.pl/kategorie/62-popregi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *