Rugby w Polsce

rugby_w_polsce.jpg

Choć rugby nigdy nie było uważane za popularny sport w Polsce, to z roku na rok widać coraz większe zainteresowanie tą dyscypliną wśród młodzieży w naszym kraju. Dzięki temu powstała nawet zawodowa liga rugby. Jej pełna nazwa to Ekstraliga polska w rugby union.

Zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 8 najlepszych polskich klubów rugby. Triumfator Ekstraligi zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do tzw. I ligi polskiej Sezon ligowy składa się z dwóch części: rundy zasadniczej (każdy z każdym, mecz u siebie i na wyjeździe) i rundy finałowej (zwanej potocznie play-offami).

W ramach rundy zasadniczej przeprowadzanych jest 14 kolejek ligowych (w każdej po 4 mecze) – 7 w I fazie i 7 w II fazie (rewanżowej). Cztery pierwsze drużyny w końcowej tabeli rundy zasadniczej kwalifikują się do półfinałów, zespoły z miejsc 5-6 rozgrywają spotkanie o piąte miejsce, a ostatnie dwa zespoły walczą w meczu o utrzymanie na terenie wyżej notowanej ekipy. Wygrani obydwu meczów 1/2 finału uzyskują prawo do walki o tytuł mistrza Polski w finałowym spotkaniu.

Pierwsza trójka drużyn z Ekstraligi staje na podium Mistrzostw Polski. Ostatni zespół tabeli końcowej rozgrywek (przegrany barażu o utrzymanie) spada do I ligi.

www.emplor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *