Rugby podwodne – charakterystyka

Rugby podwodne to jedna z odmian rugby, będąca zespołową dyscypliną sportową rozgrywaną pod powierzchnią wody w basenie. Gra jest popularna w takich krajach jak Norwegia, Austria, Czechy, Niemcy, Dania czy Finlandia. Mecz odbywa się na basenie o długości 12-18 m, szerokości 8-12 m oraz głębokości 3,5-5 m. Na obu krańcach boiska umieszczone są metalowe kosze o wysokości 450 mm i średnicy 390-400 mm. Zawody rozgrywa się gumową piłką wypełnioną roztworem cukru i soli. Obwód piłki to 490-510 mm dla kobiet i 520-540 mm dla mężczyzn. Zawodnicy wyposażeni są w między innymi w maskę, fajkę, kask z ochraniaczami na uszy oraz płetwy.

Długość meczu to 2×15 minut. W grze biorą udział dwie drużyny po 11-15 zawodników. Jednocześnie w basenie może przebywać po sześciu graczy z każdej drużyny. Celem gry jest umieszczenie piłki w koszu drużyny przeciwnej. Zabronione jest chwytanie przeciwnika za strój, maskę, płetwy, atakowanie przeciwników bez piłki, kopanie przeciwnika oraz chwytanie za kosz. Za każde z tych przewinień można otrzymać 2 minutową karę. Mecz jest sędziowany przez 3 arbitrów – dwóch pod wodą i jednego na krawędzi basenu.