Rugby na wózkach – charakterystyka

Rugby na wózkach to sport wymagający doskonałej kondycji. Najlepiej o charakterze tej dyscypliny świadczy to, że dawniej nazywano ją murderball, czyli mordercza piłka. Jeśli chodzi o zasady i sposób zdobywania punktów, rugby na wózkach stanowi połączenie koszykówki na wózkach z hokejem na lodzie.

Zawodnik zdobywa punkty wtedy, gdy przejedzie przez linię bramki trzymając piłkę. Jednocześnie nie może trzymać piłki w dłoniach zbyt długo – maksymalny czas to 10 s. Po tym czasie piłkę trzeba odbijać lub podać partnerowi.

W rugby na wózkach można dotykać jedynie piłki. Każdy kontakt z zawodnikiem oznacza faul. Dozwolone jest za to blokowanie drogi przeciwnikowi.

Każdy zawodnik musi posiadać rękawice i odpowiednio przygotowany wózek. Szczególne znaczenie ma ustawienie kół – muszą być skierowane do wewnątrz. Takie rozwiązanie zwiększa stabilność wózka.

Mecz jest podzielony na kwarty trwające osiem minut. Drużyny wystawiają naraz maksymalnie czterech zawodników. Wygrywa oczywiście ta drużyna, która zdobędzie większą ilość punktów.

www.nawoznadzialke.com.pl