Futbol australijski – ciekawa alternatywa

futbol_australijski_ciekawa_alternatywa.jpg

Futbol australijski to niezwykle popularny w Australii sport drużynowy, grany zazwyczaj na boiskach krykietowych przez dwie 18-osobowe drużyny owalną piłką przypominającą nieco piłkę do rugby. Obok krykieta jest to drugi „sport narodowy” Australii uprawiany we wszystkich stanach tego kraju, a coroczny „AFL Grand Final” jest jednym z największych wydarzeń sportowych tego kraju. Słynnym żartem jest, że „w futbolu australijskim jedyną zasadą jest to, że nie ma zasad”.

Futbol australijski to bardzo szybka gra, w której dozwolone jest atakowanie gracza w którego posiadaniu jest piłka, poprzez: chwyt, szarżę, pchnięcie od przodu lub z boku. Niedozwolone jest popychanie w plecy, uderzenia, a także atakowanie powyżej ramion i poniżej kolan. Poza tym można blokować wszystkich zawodników znajdujących się 5 m od gracza niosącego piłkę.

Futbol australijski jest grą nastawioną na odpowiednie przygotowanie kondycyjne, szybkościowe, skocznościowe i fizyczne. Oprócz tego przykłada się wielką wagę do walorów technicznych graczy. Dochodzi do tego także zmysł strategiczny i taktyczny zawodników.

Wyżej wymienione cechy, a także brak ograniczeń typu „linia spalonego” i olbrzymi plac gry, sprawiają, że futbol australijski należy do najszybszych i najbardziej widowiskowych sportów świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *