Czym jest rugby?

czym_jest_rugby.jpg

Rugby jest nazwą ogólną odnoszącą się do określenia grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek w rugby: Rugby union, Rugby 7 – zarządzany przez IRB wariant rugby union oraz Rugby league.

Ponadto istnieją wersje bezkontaktowe, plażowe, rugby na wózkach, rugby podwodne oraz z różnorodnymi liczbami zawodników (zazwyczaj 9, 10, lub 12). Zorganizowane związki sportowe rugby istnieją z kolei w ponad 130 państwach, z czego gra jest niezwykle popularna w około 30 z nich.

Rugby union jest uznawane za sport narodowy w Walii, Nowej Zelandii, Gruzji, na wielu wyspach Pacyfiku i na Madagaskarze, a także wśród białej mniejszości RPA. Wśród innych wyróżniających się państw należy wymienić m.

in. Anglię, Argentynę, Australię, Francję, Irlandię, Japonię, Kanadę, Kenię, Rumunię, Szkocję czy Włochy.

Co jest warte podkreślenia, wersja siedmioosobowa rugby union będzie od 2016 r. dyscypliną olimpijską.

https://sport-trend.pl/pl/c/DRESY-KOMPLETNE/63

Rugby league, oprócz północnej Anglii jest sportem narodowym w Papui Nowej Gwinei, ponadto jest popularne w Australii (przede wszystkim Nowa Południowa Walia i Queensland) i w mniejszym stopniu na południu Francji, w Nowej Zelandii i na wyspach Pacyfiku, w pozostałych państwach Wysp Brytyjskich.

www.milkowka.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *