Czym jest przyłożenie?

czym_jest_przylozenie.jpg

Rugby jest jednym z najbardziej kontaktowych i przy tym widowiskowych sportów zespołowych na świecie. Dyscyplina ta ma wielu fanów, ale zawrotną karierę zrobiła tylko w kilku krajach, gdzie dorobiła się nawet statusu sportu narodowego. Jednym z kluczowych elementów gry w rugby jest przyłożenie, po angielsku określane jako try.

Jest to najwyżej punktowane zagranie w całej grze – zarówno w odmianie rugby union jak i rugby league. Kiedy mamy do czynienia z przyłożeniem? Muszą zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze piłka musi być w kontakcie z polem przyłożeń, a po drugie zawodnik atakujący wykonujący przyłożenie musi być w kontakcie z piłką.

W praktyce wygląda to tak, że gracz rzuca się trzymając piłkę oburącz na ziemię w polu przyłożeń. Wówczas drużyna zdobywa punkt. Oczywiście istnieje wiele regulacji w obu odmianach rugby, które szczegółowo ustalają tę kwestię.

Istnieje również karne przyłożenie. Dyktuje je sędzia w sytuacji, gdy obrona przed atakującym zawodnikiem miała nieprzepisowy charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *